16 Kasım 2011

Samsun'daki Atatürk Heykeli

Samsun Belediye Parkı'nda yer almaktadır. İlimiz Samsun'un simgesi haline gelen bu anıt Dünyada ikincidir. Samsun halkı tarafından Avusturyalı Heykeltıraş H. Kriphel'e 1931 tarihinde yaptırılmıştır. Bronzdan yapılmış heykel, kaidesiz 4.75 m., kaideli 8.85 m. dir. 

Büyük bir kaide üzerinde şahlanan bir at üstünde, Atatürk'ü bütün heybeti ile görmek mümkündür. Gururlu bir anlatımla batıya ve çok uzaklara dikilen bakışları azim doludur. Şahlanan atın üzerinde dimdik bir vücut oturmaktadır. Bu oturuşta korkusuzluk ve Türklüğün gücü vardır. Sert çelik bir kol kılıca uzanmıştır. 

Bu anıt tümüyle Atatürk'ü anlatmış, kuvvetin, azmin, cesaretin ve üstünlüğün simgesi olmuştur. 

Kaidenin yanlarında iki kabartma ve öteki yanlarında da yazılar vardır. Kabartmanın birinde, iskelede sandalın yanında bulunan kişiler görülmektedir. Bu insanlar, mermi ve cephane taşımaktadır. Arkalarında, bir de top arabasının bulunması, savaş anını canlandırdığını gösterir. 

Diğer kabartmanın ortasında Atatürk, tüm özellikleri ile dimdik, büyük bir zafer simgesi olarak durmaktadır. Başı halka dönük, halk ile el ele bulunmaktadır. Yanları Türk ulusunun yaşlısı, köylüsü, kentlisi ile doludur. 

Heykelin kaidesindeki yazılar şöyledir: 
a) "Vatanda Milli Mücadeleye başlamak için Gazi, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıktı." 
b) "Bu heykel, Samsun Vilayet Halkı tarafından 29 birinci teşrin 1931 tarihinde dikildi." Şimdi ise bu heykelin yapılışından sonra Samsun'a gelmeden önceki Viyana'daki Döküm Atölyesindeki fotoğrafları....2 yorum:

MARİFETLİ PERİ dedi ki...

Siz de mi Samsun'lusunuz? Eğer öyleyse hemşehriyiz demek ki:)

gps87blog dedi ki...

Değilim ama karadenizi çok ama çok severim. Bu güzel fotoğraflar elime geçince paylaşmak istedim.....